×
خانه » مقالات آموزشی » سرور ابری و درباره آن
18 آوریل 2021

سرور ابری و درباره آن

همه چیز راجع به سرور ابری

سرور ابری به منظور راه اندازی و مدیریت کانال گسترده و عظیمی از، ماشین‌های مجازی تحت عنوان یک زیرساخت بسیار دسترس‌ پذیر و مقیاس ‌پذیر بر روی بستر زیرساخت تحت عنوان خدمت (IaaS) پیاده‌سازی گردیده است. ارتقاء و کاهش منابع سرورها در خدمت سرور ابری بصورت خودکار و در لحظه ایفا می‌گردد، و مجموع فرآیندهای کنترلی اعم از پر‌نور و بدون صدا کردن، دسترسی به کنسول سرور و فعال‌سازی دوباره و … از روش پنل ارائه گردیده در پرتال فروش خریدار تجمیع گردیده در دسترس استفاده کننده میباشد.

سرور ابری - پویا سافت مقالات آموزشی

سرور ابری

 

 

سرور ابری چیست؟

سرور ابری یک زیرساخت فیزیکی و یا مجازی قدرتمندی است، که برای پردازش برنامه و اطلاعات، اقدام به ذخیره سازی میکند. سرورهای ابری با استفاده از نرم افزار مجازی سازی برای تقسیم یک سرور فیزیکی (برهنه فلزی) به چندین سرور مجازی ساخته می شوند. سازمان ها برای پردازش بارهای کاری و ذخیره اطلاعات از مدل زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) استفاده می کنند. آنها می توانند با استفاده از رابط آنلاین از راه دور به توابع سرور مجازی، دسترسی پیدا کنند.

سرور ابری  همه عملکردهای یک سرور فیزیکی سنتی را انجام می دهد، که قدرت ذخیره سازی و پردازش برنامه ها را بر عهده دارد.

سرور ابری می تواند در هر نقطه از جهان واقع شده و ارائه خدمات از راه دور را از طریق یک محیط محاسبات ابری انجام دهد. در طرف مقابل، سخت افزار سرور اختصاصی معمولاً برای استفاده انحصاری توسط یک سازمان در محل نصب می شود.

سرور ابری - پویا سافت مقالات آموزشی

سرور ابری

 

کاربرد سرور ابری

امروزه حجم پهناور‌ی از سرویس فناوری‌های IT به سمت زیرساخت‌های ابری گرایش پیدا کرده و گرایش این خدمت‌ها به بکارگیری از سرویس های ابری روز به روز بیشتر میشود. این تمایلات به شکلی است که اکثر اوقات، کارشناسان این عرصه بر این باوراند که آینده فناوری‌های IT در رایانش ابری تعریف و تمجید می‌گردد.

در واقعیت، رایانش ابری این امکان را مهیا کرده تا یوزرها سوای نیاز به رئیس و دخالت بی واسطه، به منابع رایانشی مانند کانال و سرور ابری دسترسی آسان تری داشته باشند.

سرور ابری، یک زیرساخت مجازی را به صورت یک خدمت به کاربران خود ارائه می کند. ازاین‌ جهت یوزر ها به‌جای خرید سخت‌افزار، نرم افزار، مرکز داده‌ها و امکانات کانال، کل این زیرساخت‌ها را در قالب یک خدمت خریداری می‌نمایند.

اصولا خدمت دهندگان سرویس های سرور ابری، این قابلیت و امکان را به کمپانی‌ها می دهند تا در حین تامین و مراقبت زیرساخت‌های فناوری داده ها صرفه جویی نمایند و بر روی مسائل اصلی‌تری مانند کسب‌وکار خویش تمرکز کنند. علاوه بر این، با به کارگیری از این سرویس ها ، نیازی به سرمایه‌گذاری نخستین جهت تأمین موارد فوق نبوده و هزینه‌های عملیاتی به معیار قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

سرور ابری - پویا سافت مقالات آموزشی 

سرور ابری

 

مزایای سرور ابری چیست ؟

قابل دسترس بودن منابع بیشتر در زمان نیاز، به دلیل انعطاف پذیری و مقیاس پذیری سرور ابری امکان پذیر است.

قابلیت دسترسی برای تمامی افراد، از ویژگی مقرون به صرفه بودن سرور ابری است، و کاربران تنها در زمان استفاده از منابع مجبور به پرداخت هزینه هستند.

سرور ابری فاقد نیاز به نصب اولیه است. بنابراین یکی دیگر از ویژگی های آن، نصب و راه اندازی آسان است.

در هنگام بروز مشکلی در بخشی از سرور، به دلیل وجود بخش های بیشتر، منابع به صورتی تغییر می‌کنند که مشکل بر روی کاربران استفاده کننده موثر نباشد.بنابراین ویژگی دیگری به اسم قابل اعتماد بودن دارد.

 

 

سرور ابری چگونه کار می کند؟

سرور ابری از طریق مجازی سازی در دسترس است. نرم افزار مدیریتی به نام hypervisor وجود دارد که برای اتصال و مجازی سازی آنها روی سرورهای فیزیکی نصب شده است. سپس منابع مجازی می توانند به صورت اتوماتیک برای استفاده مشترک در یک سازمان یا در چندین سازمان از طریق ابر تحویل داده شوند.

این رویکرد به عنوان مدل زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) مشهور است. سازمانهایی که IaaS به کار میبرند، لازم نیست سخت افزار خود را داشته باشند و آن را مدیریت کنند. آنها می توانند آن را از اشخاص دیگر تهیه كنند كه منابع مورد نیاز را از طریق ابر عمومی آماده میکنند. به عنوان مثال سرور ابری متداول، استفاده از ابر عمومی برای بارهای کاری موقت، فصلی یا متغیر است که باید به سرعت و در صورت نیاز کاهش یابد.

بنابراین، در برخی موارد، سرورهای ابری نیز می توانند به عنوان سرورهای اختصاصی توسط یک ارائه دهنده مهیا شوند. در این تنظیمات، که سرور bare metal نامیده می شود ارائه دهنده، سرورهای فیزیکی ابری را به یک مشتری اختصاص می دهد که ممکن است دارای عملکرد یا ذخیره سازی متفاوتی باشد.

 

 

 

بازدیدها: 353

pouyasoft

مدیریت وبسایت پویا سافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *