rolex replica watcheswild replica rolex replica rolex watches fake rolex havereplica.com https://www.headreplica.com replica rolex leapreplica.com fake rolex replica rolex watches fake watches replicanice.com fake-watch.cn http://www.wannareplica.com replica rolex watches fake watches https://www.fondreplica.com https://firmreplica.com feelreplica.com

×
خانه » مجله خبری پویا سافت » فناوری دیجیتال » تکلونوژی و درباره آن
15 دسامبر 2020

تکلونوژی و درباره آن

تکلونوژی چیست؟

تکلونوژی

    تکنولوژی (“علم پیشه وری”، از یونانی τέχνη، تکن، “هنر، مهارت، حیله گری دست”؛ و -λογία، -logia[2]) مجموع تکنیک ها، مهارت ها، روش ها، و فرایندهای مورد استفاده در تولید کالا یا خدمات یا در انجام اهداف، مانند بررسی علمی است. تکنولوژی می تواند دانش تکنیک ها، فرایندها، و مانند آن باشد، یا می توان آن را در ماشین ها تعبیه کرد تا بدون اطلاع دقیق از کارشان اجازه بهره برداری را دهند. سیستم ها (مانند ماشین ها) استفاده از تکنولوژی با گرفتن یک ورودی، تغییر آن با توجه به استفاده از سیستم، و سپس تولید یک نتیجه به عنوان  سیستم های فناوری یا سیستم های فن آوری گفته می شود.

    ساده ترین شکل فناوری، توسعه و استفاده از ابزارهای اساسی است. کشف ماقبل تاریخ چگونگی کنترل آتش و انقلاب نوسنگی بعدی منابع موجود غذا را افزایش داد و اختراع چرخ به انسان ها کمک کرد تا به محیط خود سفر کنند و کنترل کنند. تحولات در زمان های تاریخی از جمله چاپخانه، تلفن و اینترنت موانع فیزیکی ارتباطات را کاهش داده و به انسان ها اجازه تعامل آزادانه در مقیاس جهانی را داده است.

    تکنولوژی اثرات زیادی دارد. به توسعه اقتصادهای پیشرفته تر (از جمله اقتصاد جهانی امروز) کمک کرده و اجازه افزایش یک طبقه اوقات فراغت را داده است. بسیاری از فرایندهای تکنولوژیک محصولات ناخواسته ای تولید می کنند که به آلودگی معروف هستند و منابع طبیعی را به ضرر محیط زیست زمین تهی می کنند. نوآوری ها همواره بر ارزش های یک جامعه تأثیر داشته و پرسش های جدیدی را در اخلاق فناوری مطرح کرده اند. از نمونه های آن می توان به افزایش توجه بهره وری از نظر بهره وری انسان، و چالش های اخلاق زیستی اشاره کرد.

    بحث های فلسفی بر سر استفاده از فناوری به وجود آمده است، با اختلاف نظر بر سر اینکه آیا فناوری وضعیت انسان را بهبود می بخشد یا آن را بدتر می کند. نئو لودیسم، آنارکو-بدوی گرایی و جنبش های ارتجاعی مشابه، فراگیر بودن فناوری را مورد انتقاد قرار می دهند و استدلال می کنند که به محیط زیست آسیب می رساند و مردم را از خود بیگانگی می کند؛ طرفداران ایدئولوژی هایی مانند فراانسان گرایی و دیدگاه تکنو-پیشرفت گرایی به پیشرفت تکنولوژیک به عنوان مفید برای جامعه و وضعیت انسانی ادامه داد.

کاربرد تکنولوژی

    استفاده از اصطلاح “فناوری” طی ۲۰۰ سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است. قبل از قرن ۲۰ ، این اصطلاح در انگلیسی غیر معمول بود ، و یا برای اشاره به توصیف یا مطالعه هنرهای مفید  یا برای کنایه از آموزش فنی ، مانند موسسه فناوری ماساچوست (که در سال ۱۸۶۱ تهیه شده است) استفاده می شد. .

    اصطلاح “فناوری” در ارتباط با انقلاب صنعتی دوم در قرن ۲۰ برجسته شد. در اوایل قرن ۲۰ هنگامی که دانشمندان علوم اجتماعی آمریکایی ، با Thorstein Veblen ، ایده هایی را از مفهوم آلمانی Technik به “فن آوری” ترجمه کردند ، معانی این اصطلاح تغییر کرد. در زبان آلمانی و سایر زبانهای اروپایی ، تمایزی بین technik و technologie وجود دارد که در انگلیسی وجود ندارد ، که معمولاً هر دو اصطلاح را به عنوان “فن آوری” ترجمه می کند. در دهه ۱۹۳۰ ، “فناوری” نه تنها به مطالعه هنرهای صنعتی بلکه به خود هنرهای صنعتی نیز اشاره داشت.

    در سال ۱۹۳۷ ، جامعه شناس آمریكایی Read Bain نوشت كه “این فن آوری شامل همه ابزارها ، ماشین آلات ، ظروف ، سلاح ها ، وسایل ، مسكن ، لباس ، وسایل ارتباطی و حمل و نقل و مهارت هایی است كه ما آنها را تولید و استفاده می كنیم.” تعریف Bain باقی مانده است امروزه در میان دانشمندان ، به ویژه دانشمندان علوم اجتماعی رایج است. دانشمندان و مهندسان معمولاً ترجیح می دهند فناوری را به عنوان چیزهایی که مردم می سازند و استفاده می کنند ، به عنوان علم کاربردی تعریف کنند. اخیراً ، محققان از فیلسوفان اروپایی “تکنیک” وام گرفته اند تا معنای فن آوری را به اشکال مختلف عقل ابزاری گسترش دهند ، مانند کار فوکو در مورد فن آوری های خود .

     فرهنگ شناسان و محققان تعاریف گوناگونی ارائه داده اند. دیکشنری Merriam-Webster Learner تعریفی از این اصطلاح ارائه می دهد: “استفاده از علم در صنعت ، مهندسی و غیره ، برای اختراع چیزهای مفید یا حل مشکلات” و “یک ماشین ، قطعه ای از تجهیزات ، روش و غیره ، که توسط فناوری ایجاد شده است. ” اورسولا فرانکلین ، در سخنرانی خود در سال ۱۹۸۹″ دنیای واقعی فناوری “، تعریف دیگری از این مفهوم ارائه داد. این “تمرین ، روشی است که ما در اینجا انجام می دهیم.”  این اصطلاح اغلب به معنای یک زمینه خاص از فن آوری ، یا اشاره به فن آوری بالا یا فقط لوازم الکترونیکی مصرفی ، به جای کل فن آوری استفاده می شود.  برنارد استیگلر ، در كتاب «فنون و زمان ، ۱» ، فن آوری را به دو طریق تعریف می كند: «دستیابی به زندگی از طریق وسیله ای غیر از زندگی» و «مواد غیر آلی سازمان یافته».

 

آموزش حذف اکانت واتساپ

انواع وبسایت ها

 

لینک های مفید

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی

بازدیدها: 9

pouyasoft

مدیریت وبسایت پویا سافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *